Umělé nitrooční čočky jsou léty prověřeným způsobem jak korigovat krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a také presbyopii (stařeckou vetchozrakost / brýle na čtení). Správný druh nitrooční čočky se volí na základě věku pacienta, refrakční vady, očekávání a přítomnosti či absence očních onemocnění. Zatímco u pacientů starších 40 let se obvykle volí náhrada vlastní lidské čočky čočkou umělou, která je schopná poskytnout vidění na různé vzdálenosti, u mladších pacientů je vhodnější tzv. čočka fakická, která se dává jako doplněk před čočku lidskou.
Pacienti starší 40ti let
RLE / PRELEX / CLE (nahrazení lidské čočky čočkou umělou) / Trifokální čočka PanOptix nebo EDOF čočka Vivity
Toto řešení volí pacienti, kteří již plně nedocení výhody laserové operace. Ta totiž přednostně řeší vidění do dálky a mladší pacienti jsou schopni vidět bez většího úsilí na různé vzdálenosti. Ve věku nad 40-45 let však nastupuje tzv. presbyopie neboli vetchozrakost. Pacienti najednou vnímají, že nelze vidět libovolně na různé vzdálenosti, ale musí oddalovat texty (pocit krátkých rukou) nebo vyloženě používat brýle na čtení. Pro tyto pacienty jsou již obvykle přínosnější zadněkomorové nitrooční čočky.
Do této kategorie řadíme trifokální nitrooční čočky nebo čočky z kategorie EDOF. Stejně tak je u pacientů významnější riziko rozvoje šedého zákalu a fakická čočka se pro mnohé stává již méně vhodnou.
Tyto čočky umožňují korigovat prakticky každou dioptrickou vadu, včetně vysokých cylindrů. Bohužel ani tyto čočky nejsou schopny zlepšit nejlepší korigovanou zrakovou ostrost (nejlepší vidění s brýlemi) u amblyopie (tupozrakosti), kdy oči vidí zamlženě již od dětství.
S implantacemi multifokálních čoček má naše klinika dlouholeté zkušenosti a v počtu implantací prémiových multifokálních či trifokálních nitroočních čoček jsme dlouhodobě na předních příčkách v ČR. Ročně jich implantujeme více jak tisíc a naši chirurgové jsou již řadu let mezinárodní školitelé na trifokální nitrooční čočky.
Pacienti mladší 40ti let
Toto řešení volí pacienti, kteří ještě mají zachovanou akomodaci (přeostřování na různé vzdálenosti) a potřebují řešit pouze vidění na dálku. Vlastní lidská čočka zůstává při tomto zákroku zachována. Tato operace má několik variant:
Fakická umělá čočka se implantuje do tzv. přední komory oka (tedy před zornici mezi duhovku a rohovku)
- Výhody: rychlá úprava zrakových funkcí, dioptrická stabilita, možnost korigovat i vysoké cylindry
- Nevýhody: časté zvýšení nitroočního tlaku, vznik šedého zákalu, kalení rohovky, na oko se nesmí tlačit ani ho mnout
Implantace fakické nitrooční čočky za zornici (tedy mezi duhovku a vlastní lidskou čočku)
- Výhody: rychlá stabilita zrakových funkcí, dioptrická stabilita
- Nevýhody: vysoká cena, krátkodobé zkušenosti, zvýšení nitroočního tlaku, vysoké riziko vzniku šedého zákalu a tedy nutnost další operace
Pacienti s fakickou čočkou by měli být trvale každoročně kontrolováni, aby byly včas odhaleny možné komplikace.
Jaké zadněkomorové čočky mohou být do oka implantovány?
V současné době se můžete setkat se třemi základními skupinami nitroočních čoček:
1/ Monofokálními
2/ Trifokálními (či staršími multifokálními či bifokálními)
3/ EDOF
Monofokální čočky
Nejjednodušším typem čoček, jsou tzv. monofokální. Tyto čočky umožňují kvalitní vidění pouze na jednu vzdálenost. Většina pacientů preferuje vidění na dálku a brýle na čtení a na počítač. U pacientů s krátkozrakostí, kteří nosili již od školy brýle na dálku, bývá často lepší volba ponechání slabších brýlí na dálku a čtení bez brýlí na blízko. Monofokální čočka je ekonomicky nejvýhodnější varianta a často ji volí pacienti s komplikovanou oční vadou. Na našem pracovišti standardně implantujeme čočky Clareon, které jsou vyrobené ze špičkových materiálů a nabízí škálu filtrů, které chrání sítnici a zlepšují kvalitu vidění za šera.
Multifokální a trifokální nitrooční čočky
Na rozdíl od předchozích řešení výrazně snižují závislost na brýlích nejen na dálku, ale i na kancelářské vzdálenosti. S implantacemi těchto čoček jsme začali mezi prvními v Evropě již před necelými 20 lety a máme s nimi rozsáhlé zkušenosti. Nabízíme pouze ty nejkvalitnější prověřené produkty a v počtu jejich implantací jsme na čelních místech v ČR. Ročně jich implantujeme více jak tisíc. V současné době máme nejlepší zkušenosti s čočkami americké firmy Alcon (Novartis) a německé firmy Zeiss.
Tyto čočky doporučujeme pro mladší aktivní pacienty, kteří potřebují vidět na různé vzdálenosti kvůli práci či koníčkům a preferují minimální potřebu brýlí na blízko- např. jen na hodně detailní aktivity jako navlékání jehly. Tyto čočky nejsou optimální volbou pro pacienty, kteří hodně řídí v noci- např. řidiče kamionů, strojvedoucí nebo taxikáře. Pro ně jsou lepší čočky typu EDOF.
Trifokální čočka PanOptix (toric) firmy Alcon. Jejímu návrhu předcházel rozsáhlý celosvětový průzkum mezi špičkovými očními lékaři s cílem co nejlépe vyplnit očekávání pacientů. Tyto čočky byly vyvinuty v USA a jsou vyráběny v Irsku. Jedná se o nejprodávanější trifokální čočku na světovém trhu s více jak 2 miliony implantací po světě. Tato čočka také získala prestižní Prix Galien Award v kategorii “Best Medical Technology”.
Stejně tak je u nás dostupná trifokální čočka německé firmy Zeiss – AT Lisa tri.
Vaši přátelé nebo známí mohou mít zkušenosti s předchůdci těchto čoček- ReSTOR, které byly určené pro vidění na blízko a na dálku, ale neposkytovaly plný komfort na počítač. Proto byly nahrazeny modernějšími trifokálními čočkami, které již mají 3 základní okruhy vidění- dálku, střední vzdálenost (počítač, kuchyňská linka, palubní deska) a blízko (odhadem asi 40cm- knihy, mobil).
EDOF čočky
Jedná se o různorodou skupinu nitroočních čoček, které mají za cíl poskytnout vyšší nezávislost na brýlích, než mají monofokální čočky, a zároveň lepší kvalitu vidění v noci než známe od trifokálních čoček.
Na našem pracovišti nabízíme EDOF čočky Vivity firmy Alcon, které se řadí mezi EDOF čočky 2. generace. Pracují na rozdílném principu než monofokální či trifokální čočky. Poskytují poměrně spojité vidění od nekonečna do cca 50cm. Pacienti s nimi tedy vidí dobře na dálku, na střední vzdálenost, ale jsou již méně výkonné na blízko. Pacienti nezřídka potřebují na čtení drobných písmen slabší brýle, často ale bez větších obtíží přečtou sms nebo jiné větší texty- pokud mají dobré osvětlení.
Tyto čočky jsou ideální pro starší pacienty, noční řidiče či jiné profese, kde je kladen velký důraz na kontrastní citlivost a noční vidění. Stejně tak jsou poměrně tolerantní i u pacientů s méně významnými očními patologiemi či s celkovými onemocněními (např. diabetes).
Torické čočky
Všechny nitrooční čočky jsou zároveň i v tzv. torické variantě. Některé oči totiž nemají pouze krátkozrakost či dalekozrakost, ale i tzv. rohovkový astigmatismus (cylindry). Jedná se o poměrně častý stav, kdy rohovka (část oka, na kterou se dávají kontaktní čočky) není perfektní kopule, ale je lehce či výrazně eliptická. Pacienti vnímají stíny (např. O se jeví jako Q) či dvojení obrazu. Na našem pracovišti standardně u všech pacientů provádíme vyšetření astigmatismu hned na několika přístrojích.
V čem jsou čočky Clareon a AcrySof IQ výjimečné?
Firma Alcon je největším světovým výrobcem nitroočních čoček s dlouhou historií. Po světe jich bylo naimplantováno již více jak 125 milionů. Pro tyto čočky je typická velmi dobrá snášenlivost organismu, dobrá stabilita v oku a relativně malý výskyt tzv. druhotného šedého zákalu. Na našem pracovišti implantujeme pouze čočky nejvyšší kategorie, které jsou typické svými ochrannými filtry- jak proti UV záření, tak proti škodlivému modrému světlu.
Mohlo by Vás dále zajímat:
Operace od A do Z (od vstupní konzultace po pooperační kontroly)
Průběh operace šedého zákalu / RLE (výklad operace s obrázky)
Centurion a Verion (špičkové vybavení pro nitrooční operace)