Laserové operace očí | Oční klinika Zlín

Korekce oční vady implantací umělé nitrooční čočky

Umělé nitrooční čočky jsou léty prověřeným způsobem jak korigovat krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus a také presbyopii (stařeckou vetchozrakost / brýle na čtení). Správný druh nitrooční čočky se volí na základě věku pacienta, refrakční vady, očekávání a přítomnosti či absence očních onemocnění. Zatímco u pacientů starších 40 let se obvykle volí náhrada vlastní lidské čočky čočkou umělou, která je schopná poskytnout vidění na různé vzdálenosti, u mladších pacientů je vhodnější tzv. čočka fakická, která se dává jako doplněk před čočku lidskou.

Pacienti starší 40ti let

RLE / PRELEX / CLE (nahrazení lidské čočky čočkou umělou) / Multifokální čočka ReSTOR a PanOptix

Toto řešení volí pacienti, kteří již plně nedocení výhody laserové operace. Ve věku nad 40 let se totiž mění kvalita na dálku a na blízko a pacienti potřebují k běžnému životu dvoje, někdy i troje brýle. Stejně tak je u těchto pacientů významnější riziko rozvoje šedého zákalu a fakická čočka se pro ně stává již méně vhodnou.

Tyto čočky umožňují korigovat prakticky každou dioptrickou vadu, včetně vysokých cylindrů. Umožňují také dosáhnout trvalé nezávislosti na brýlích jak na dálku tak i na čtení. Tato oblast refrakční chirurgie prodělává v poslední době doslova bouřlivý vývoj, v některých zemích (např. USA či Francie) dokonce částečně vytlačuje laserové korekce.

 S implantacemi multifokálních čoček má naše klinika dlouholeté zkušenosti a v počtu implantací prémiových multifokálních nitroočních čoček jsme na 1. místě v ČR. Ročně jich implantujeme více jak tisíc. Byli jsme zvoleni jako první pracoviště, které mohlo začít s implantacemi nejmodernější trifokální čočky na světovém trhu - PanOptix od firmy Alcon.

Pacienti mladší 40ti let

Toto řešení volí pacienti, kteří ještě mají zachovanou akomodaci (přeostřování na různé vzdálenosti) a potřebují řešit pouze vidění na dálku. Vlastní lidská čočka zůstává při tomto zákroku zachována. Tato operace má několik variant:

Fakická umělá čočka se implantuje do tzv. přední komory oka (tedy před zornici mezi duhovku a rohovku)

  • Výhody: rychlá úprava zrakových funkcí, dioptrická stabilita, možnost korigovat i vysoké cylindry
  • Nevýhody: časté zvýšení nitroočního tlaku, vznik šedého zákalu, kalení rohovky, na oko se nesmí tlačit ani ho mnout

 

Implantace fakické nitrooční čočky za zornici (tedy mezi duhovku a vlastní lidskou čočku)

  • Výhody: rychlá stabilita zrakových funkcí, dioptrická stabilita
  • Nevýhody: vysoká cena, krátkodobé zkušenosti, zvýšení nitroočního tlaku, vysoké riziko vzniku šedého zákalu a tedy nutnost další operace

Pacienti s fakickou čočkou by měli být trvale každoročně kontrolováni, aby byly včas odhaleny možné komplikace.

Jaké zadněkomorové čočky mohou být do oka implantovány?

Nejjednodušším typem čoček jsou tzv. monofokální. Tyto čočky umožňují kvalitní vidění pouze na dálku (pacient pak používá brýle na čtení) nebo pouze na blízko (pacient používá trvale brýle na vidění na dálku- obvyklá volba pacientů s krátkozrakostí). Toto řešení je ekonomicky nejvýhodnější a často ho volí pacienti s komplikovanou oční vadou. Na našem pracovišti standardně implantujeme čočku AcrySof IQ, která je vyrobená ze špičkového materiálu a nabízí škálu filtrů, které chrání sítnici a zlepšují kvalitu vidění.

Torické monofokální nitrooční čočky taktéž umožňují kvalitní vidění pouze na jednu vzdálenost. Mimo to však umožňují odstranění astigmatismu (cylindry), který mohou významně zhoršovat kvalitu pooperačního vidění. Část pacientů žije s astigmatismem celý život a do nějaké míry je na mírně deformovaný obraz zvyklá. Druhou skupinu však tvoří pacienti, kteří astigmatismus neznají a začne je trápit až po implantaci nitrooční čočky (nepravidelné zakřivení rohovky je kompenzováno nepravidelným zakřivením čočky v jiné ose). Těmto pacientům poskytují torické čočky možnost vidět tak, jak byli zvyklí.

Multifokální nitrooční čočky na rozdíl od předchozích řešení zbavují pacienta brýlí jak na dálku, tak na blízko. Nabízíme pouze ty nejkvalitnější prověřené produkty.  S implantacemi multifokálních čoček má naše klinika dlouholeté zkušenosti a v počtu implantací těchto čoček jsme na 1. místě v ČR. Ročně jich implantujeme více jak tisíc. V současné době máme nejlepší zkušenosti s čočkami firmy Alcon (Novartis) a Zeiss.

Čočky AcrySof ReSTOR IQ byly navrženy tak, aby poskytovaly kvalitní vidění na blízko i na dálku pomocí kombinace předností apodizované difrakční a refrakční technologie. Podobná technologie se používá již léta u mikroskopů a teleskopů s cílem zlepšit kvalitu zobrazení.

Čočky ReSTOR IQ jsou dostupné v běžně užívaných adicích +3 a +2,5. Pro většinu pacientů je vhodná varianta +3, jež umožňuje kvalitní vidění na běžné činnosti. Z čočky +2,5 profitují hlavně pacienti, kteří preferují hlavně dálku a tzv. střední vzdálenost a nevadí jim, že není 100% kvalita vidění na blízko (mobil). Mohou z ní benefitovat i velmi vysocí lidé, kteří mají dlouhé ruce a jsou zvyklí číst ve větší vzdálenosti od oka, než je běžné.

Další variantou jsou tzv. trifokální čočky. Přínosem těchto čoček oproti běžným multifokálním je ještě lepší kvalita vidění na tvz. střední či pracovní vzdálenost (cca na 60-70 cm) při zachování kvalitního vidění na dálku a na blízko. Pomáhá tedy pacientům ještě lépe zvládat úkoly běžného dne.

Trifokální čočka AcrySof IQ PanOptix firmy Alcon vychází z léty prověřené platformy AcrySof a jejímu návrhu předcházel rozsáhlý celosvětový průzkum mezi špičkovými očními lékaři s cílem co nejlépe vyplnit očekávání pacientů. 

Stejně tak je u nás dostupná trifokální čočka německé firmy Zeiss – AT Lisa tri 839 MP včetně torické varianty.

Multifokální torické nitrooční čočky jsou nejkomplexnějším řešením presbyopie a astigmatismu. Jsou vhodné pro pacienty, kteří si přejí být po operaci bez brýlí, ale mají významný rohovkový astigmatismus (cylindry). Ten může zhoršovat kvalitu vidění po operaci – protahování obrazu. Část pacientů žije s astigmatismem celý život a do nějaké míry je na mírně deformovaný obraz zvyklá. Druhou skupinu však tvoří pacienti, kteří astigmatismus neznají a začne je trápit až po implantaci nitrooční čočky (nepravidelné zakřivení rohovky je kompenzováno nepravidelným zakřivením čočky v jiné ose). Těmto pacientům poskytují torické čočky možnost vidět tak, jak byli zvyklí.

Čočky ReSTOR IQ Toric jsou dostupné v běžně užívaných adicích +3 a +2,5. Pro většinu pacientů je vhodná varianta +3, jež umožňuje kvalitní vidění na běžné činnosti. Z čočky +2,5 profitují hlavně pacienti, kteří preferují hlavně dálku a tzv. střední vzdálenost a nevadí jim, že není 100% kvalita vidění na blízko (mobil). Mohou z ní benefitovat i velmi vysocí lidé, kteří mají dlouhé ruce a jsou zvyklí číst ve větší vzdálenosti od oka, než je běžné.

Další variantou jsou tzv. trifokální torické čočky německé firmy Zeiss – AT Lisa tri toric, které rozkládají světlo na 3 části – dálka, střední vzdálenost a blízko a kompenzují astigmatismus.

 

V čem jsou čočky AcrySof IQ výjimečné?

Čočka řady AcrySof IQ firmy Alcon je vyrobena z patentovaného, vysoce kvalitního měkkého hydrofobního akrylátu AcrySof. Čoček z tohoto materiálu již bylo na světě implantováno více jak 80 milionů. Pro materiál AcrySof je typická velmi dobrá snášenlivost organismu, dobrá stabilita v oku a relativně malý výskyt tzv. druhotného šedého zákalu. Čočka AcrySof IQ je žlutá – odtud původní označení naturální. Na rozdíl od ostatních běžně implantovaných nitroočních čoček nabízí 2 unikátní inovace. Má ve své struktuře zakomponován i modrý a UV filtr, které brání průniku části modrého světla a tím snižují riziko poškození sítnice a následného zhoršení zraku. Kromě toho je také „asférická“. Díky tomu vylučuje optické aberace, které jsou obtížně postižitelné běžným čtením na čtecích tabulích, ale výrazně ovlivňují „vnímání kontrastu“, což se nejvíce projevuje za snížených světelných podmínek, tedy za šera.

 

Mohlo by Vás dále zajímat:

Operace od A do Z (od vstupní konzultace po pooperační kontroly)

Průběh operace šedého zákalu / RLE  (výklad operace s obrázky)

Centurion a Verion (špičkové vybavení pro nitrooční operace) 

 

 

Dotaz/Konzultace

Jméno:
Město:
Věk*:
Příjmení*:
Telefon:
E-mail*:

Oční vady:

Krátkozrakost
Dalekozrakost
Brýle na čtení
Jsem po operaci očí
Vetchozrakost
Astigmatismus
Šedý zákal
Tupozrakost
Léčím se se sítnicí
Jsem po úrazu oka

Poznámky:

Souhlas se zpracováním osobních údajů
Odesláním tohoto formuláře výslovně souhlasím se zpracováním mých osobních a kontaktních údajů a s jejich využitím pro zasílání obchodních a reklamních sdělení Oční kliniky Zlín (Z.O.C. SE). Tento souhlas mohu kdykoliv písemně odvolat.