Laserové operace očí | Oční klinika Zlín

Operace šedého zákalu

Operace šedého zákalu se provádí ambulantně a zásadně nekrvavou a bezstehovou metodou. Operační zákrok je zcela bezbolestný, ke znecitlivení oka se neaplikují žádné injekce. Stejně tak bezbolestné je i pooperační období. Operaci šedého zákalu na naší klinice je vždy přítomen anesteziolog jako garant bezproblémového a bezstresového průběhu operace.


K ochraně rohovky při operaci šedého zákalu používáme nejkvalitnější ochranné viskoelastické preparáty – Viscoat, DicCoVisc, DuoVisc a Provisc od americké firmy Alcon- podle individuálních potřeb Vašeho oka.

Standardně implantujeme pouze čočky od renomovaných firem. Firma Alcon je největším producentem nitroočních čoček na světě s více než sto miliony implantovaných čoček. Našim pacientům standardně nabízíme nitrooční čočky s UV a modrým filtrem- čočky AcrySof IQ a Clareon.


Čočky řady AcrySof a Clareon firmy Alcon jsou zhotoveny z akrylátu – měkkého, poddajného materiálu vyrobeného speciálně pro nitrooční čočky. Tento materiál se chová v oku velice dobře a přispívá k výtečným dlouhodobým výsledkům. U čoček AcrySof a Clareon je riziko sekundární katarakty (druhotného šedého zákalu) sníženo na minimum, což bylo potvrzeno mnoha klinickými studiemi. Jednokusová nitrooční čočka AcrySof IQ na rozdíl od ostatních nitroočních čoček nabízí 2 unikátní inovace. Má ve své struktuře zakomponován modrý a UV filtr, které mají za cíl snižovat riziko poškození sítnice škodlivým zářením. Podobá se tak nejvíce „naturální“, přirozené lidské čočce. Kromě toho je však „asférická“. Díky tomu vylučuje optické aberace, které jsou obtížně postižitelné běžným čtením na čtecích tabulích, ale výrazně ovlivňují „vnímání kontrastu“, což se nejvíce projevuje za snížených světelných podmínek, tedy za šera. Žluté asférické čočky s modrým a UV filtrem jsou to nejlepší, co lze v současné době pacientům se šedým zákalem nabídnout.

Nitrooční čočky řady PREMIUM u šedého zákalu

Našim pacientům dále nabízíme nejmodernější nitrooční čočky řady PREMIUM. Jde o asférické akrylátové čočky s modrým, žlutým a UV filtrem. Řadíme sem dneš už tradiční multifokální, ale i nejmodernější trifokální a EDOF čočky. 


S implantacemi multifokálních čoček má naše klinika dlouholeté zkušenosti a v počtu implantací těchto čoček jsme na 1. místě v ČR. Ročně jich implantujeme více jak tisíc.

Další informace o druzích nitroočních čoček můžete najít v sekci Korekce oční vady implantací umělé nitrooční čočky. Vhodnou čočku Vám doporučíme na základě vstupní konultace s přihlédnutím k výsledkům předoperačního vyšetření a k Vašim představám a preferencím.

Kalkulace nitrooční čočky

Tak jako jsou různé velikosti bot, stejně tak jsou i různé hodnoty nitroočních čoček. K jejich měření se používá tzv. optická biometrie (bezkontaktní) nebo ultrazvuková biometrie (kontaktní, využívaná se u pacientů s pokročilým šedým zákalem).

K přesnému výpočtu nitrooční čočky používáme na naší klinice špičku v oboru – optickou koherentní biometrii přístrojem IOL Master Zeiss 700 s poslwedním softwarem pro Total Keratometry. Tento přístroj obsahuje nejmodernější vrozce pro výpočet nitrooční čočky a dále má integrované OCT (optickou koherenční tomografii), což nám umožňuje již během měření vyšetřit žlutou skvrnu (místo nejostřejšího vidění) a odhalit případné onemocnění. Kontroluje také přesnost měření. Více zde.

Moderní oftalmologie se již neobejde bez komplexního přístrojového vybavení. Naše klinika disponuje  přístroji Verion, Pentacam HD, Corvis, OCT, endotelový mikroskop, aberometr, fundus kamera, perimetr, UZ biometr, excimerový, femto a YAG laser a mnoho dalšího.  

Často kladené otázky k šedému zákalu, neboli kataraktě:

Co lze očekávat od operace katarakty?

Stav, kdy zkalená čočka je nahrazena novou čočkou, připadá řadě pacientů jako malý zázrak. Všechny věci, které dříve neviděli jasně, jsou opět světlé, jasné a v živých barvách. Řada pacientů říká, že tak jasně viděli naposledy v mládí.

Je nutná hospitalizace?

Není. Operace šedého zákalu se provádí ambulantně, trvá dle typu čočky cca 8-12 minut. Pobyt na klinice nepřesáhne zpravidla 3-4 hodiny.

Rekonvalescence po operaci

Vidění se po operaci katarakty stabilizuje velmi rychle, řádově ve dnech. K úplnému ustálení stavu a stabilizaci dioptrií dochází obvykle během 3 – 4 týdnů. Délka pracovní neschopnosti je velmi individuální, záleží na charakteru vykonávané práce. Může se pohybovat ve dnech, případně v týdnech. Na implantace prémiových nitroočních čoček se specializuje přednosta kliniky, doc. MUDr. Mgr. Zdeněk Smečka, CSc. a MUDr. Kateřina Buusová Smečková, FEBO, MBA. Pacientům je garantována individuální péče.

 

Mohlo by Vás dále zajímat:

Korekce oční vady implantací multifokální nitrooční čočky (infromace o typech nitroočních čoček)

Operace od A do Z (od vstupního vyšetření po pooperační kontroly)

Průběh operace šedého zákalu / RLE (vysvětlení průběhu operace na obrázcích)

Centurion a Verion (špičkové vybavení pro nitrooční operace) 

Jak měříme nitrooční čočky

Dotaz/Konzultace

Jméno:
Město:
Věk*:
Příjmení*:
Telefon:
E-mail*:

Oční vady:

Krátkozrakost
Dalekozrakost
Brýle na čtení
Jsem po operaci očí
Vetchozrakost
Astigmatismus
Šedý zákal
Tupozrakost
Léčím se se sítnicí
Jsem po úrazu oka

Poznámky:

Souhlas se zpracováním osobních údajů
Odesláním tohoto formuláře výslovně souhlasím se zpracováním mých osobních a kontaktních údajů a s jejich využitím pro zasílání obchodních a reklamních sdělení Oční kliniky Zlín (Z.O.C. SE). Tento souhlas mohu kdykoliv písemně odvolat.